• ABAB Piotr Biernacki
  • ABAB Piotr Biernacki
  • ABAB Piotr Biernacki
  • ABAB Piotr Biernacki

Posadzki epoksydowe

Inna nazwa posadzek epoksydowych to posadzki żywiczne, czy też przemysłowe. Główną różnicą jest to, iż posadzki te oparte są na żywicach epoksydowych, natomiast posadzki żywiczne także na żywicy poliuretanowej.

Posadzki tego typu stosowane są na dużych powierzchniach, dlatego kiedyś nazywano je przemysłowymi. Były szybkie w wykonaniu, co było ogromną zaletą przy stawianiu hal, parkingów, garaży, szkół, szpitali, lotnisk czy centrów handlowych. Praktycznie stosować je można było w każdej gałęzi przemysłu. Są wytrzymałe, łatwe w utrzymaniu, antypoślizgowe, twarde i jednocześnie spełniające standardy higieniczne. Nie przepuszczają wody, są odporne na ścieranie, a także środki chemiczne czy termiczne. Obecnie tego typu powierzchnie możemy także zobaczyć w hotelach, restauracjach czy dyskotekach.

Posadzki żywiczne epoksydowe dostępne są na rynku w kilku wariantach. W zależności od pomieszczenia, w którym mają być zastosowane wyróżnić można posadzkę cienkowarstwową, wylewną grubowarstwową oraz grubowarstwową kwarcową.

Posadzka cienkowarstwowa najczęściej wykorzystywana będzie w domach i mieszkaniach. Jest najcieńszą z dostępnych powierzchni, wylewana w kuchniach czy przedpokojach. Głównym składnikiem jest beton oraz dwuskładnikowe farby epoksydowe mieszane także z żywicą. Jej wadą jest ścieralność, ukazująca się podczas intensywnego użytkowania.

Kolejna posadzka wylewna grubowarstwowa. Jest zdecydowanie grubsza (nawet do 8 razy) od swojej poprzedniczki, która posiadała 0,5 mm grubości. Są idealnie gładkie, bezspoinowe, jednolite, pozbawione fug. Wyglądają jak nienaruszona tafla szkła. Jest droższa, ale również odporniejsza na eksploatację.

Ostatnia z nich posadzka grubowarstwowa kwarcowa nadaje się do dużych holi korytarzy. W każdy razie tam, gdzie natężenie ruchu pieszych lub klientów jest zdecydowanie wysokie. To posadzka powstająca z kolorowej żywicy lub naturalnego piasku. Może być również jednokolorowa. Ta jest zdecydowanie najbardziej odporna na zarysowania i zużycie.

Przy posadzkach żywiczych czy epoksydowych najważniejszym elementem jest etapowość jej tworzenia. Począwszy od wyrównania poprzedniego gruntu, zerwania posadzek przez przygotowanie masy żywicznej, aż po odpowiednią temperaturę i wilgotność jej układania. To niewątpliwie zadanie dla profesjonalistów, którzy łącząc swoją wiedzę ze specjalistycznym sprzętem wykonają zadanie na najwyższym poziomie.